Trip Sitter

Co to jest Trip Sitter?

Psychodeliczna podróż może być decydującym momentem w życiu człowieka. Podróżnik może dowiedzieć się więcej o sobie, przekroczyć swoje ego i znaleźć jedność z otaczającym jego światem. Może to być dość przytłaczające, przez co wiele osób lubi mieć przy sobie opiekuna podróży. Niektórzy ludzie decydują się, żeby mieć opiekuna na swoją pierwszą podróż, aby w razie czego, mogliby poczuć się komfortowo w nowym doświadczeniu. Inni lubią mieć opiekuna na każdą podróż. Niektórzy w ogóle nie chcą go mieć! Wszystko zależy od osobistych preferencji. Ale czym jest „opiekun podróży”? Jeśli zostaniesz poproszony o to, tutaj się dowiesz jak spełnić swoje zadanie.

A więc opiekun na wycieczkę.... Wyobraź to sobie jako psychodeliczną wersję człowieka, który nie pije na imprezie bo jest kierowcą. Opiekun pozostaje trzeźwy podczas podróży. Nie są po to, by być przewodnikami duchowymi, chyba że tego właśnie chcesz. Są po to, aby zapewnić komfortową obecność, dzięki czemu możesz się zrelaksować i całkowicie zanurzyć w swojej podróży. Idealnie byłoby, gdyby opiekun tripu miał doświadczenie z przyjmowanym psychodelikiem, aby w pełni rozumieć, przez co przechodzi tripper.

Nie jest to jednak konieczne; ten artykuł powinien wystarczyć. Dobrze, jeśli opiekun jest dobrym przyjacielem podróżnika — co oznacza, że zna jego historię, upodobania i antypatie. Oczywiście również po to, aby zapewnić przyjazną atmosferę! Jeśli ktoś prosi cię, abyś był opiekunem jego podróży, potraktuj to jako duży komplement.

Kiedy opiekun jest potrzebny?

Gdy:

 • jesteś amatorem psychodelików lub w ogóle ich nie brałeś,
 • bierzesz wysokie dawki,
 • bierzesz silne narkotyki np. szałwię,

Przed wycieczką

Pozwól podróżującemu wybrać środowisko, które będzie dla niego najbardziej wygodne. Na zewnątrz w naturze jest idealnie, ale niestety tylko na lato, ponieważ psychodeliczna podróż może trwać dość długo. Jeśli pozostaniesz w środku, ustaw przytulną przestrzeń, na przykład z poduszkami, kocami i roślinami doniczkowymi. Przed rozpoczęciem dokładnie omów, czego tripper chce od ciebie. Ustaw granice i zdecyduj, co chcesz, abyś zrobił w przypadku negatywnego doświadczenia. Upewnij się, że obie mają wystarczająco dużo czasu na podróż. Ponieważ wycieczki grzybowe trwają zwykle około 6 godzin, a LSD do 12, dobrze jest zachować cały dzień wolny. Jeśli musisz skrócić swój czas, tripper może się zdenerwować. Zawsze dobrze jest mieć „opiekuna” lub kogoś, kogo poinformowałeś o swoich planach na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy.

W trakcie podróży

W wielu przypadkach tripper wycofuje się do własnego świata. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to pozostać jako pocieszający przyjaciel. Zachowaj ciszę, chyba że bezpośrednio z tobą rozmawia. Jeśli tak, odpowiedz pozytywnie, uśmiechnij się i daj im kontakt wzrokowy. W tym czasie, jeśli nie jesteś potrzebny, możesz poczytać książkę, zjeść, gdy będziesz głodny. Tripper prawdopodobnie wyczuje, czy czujesz się niekomfortowo, dlatego ważne jest, abyś również zadbał o siebie. Najlepiej unikać sprawdzania telefonu, ponieważ jesteś tam przede wszystkim dla osoby podróżującej.

Jak pomóc

Nie pytaj, czy czuje się dobrze lub czy podróż już się rozpoczęła. Może to sprawić, że będzie się niepokoił. Jeśli będzie ci się wydawało, że podróżnik ma negatywne doświadczenia, możesz zapytać, czy jest coś, co możesz dla niego zrobić. Przypomnij mu, jeśli to konieczne, że zażył psychodelik, jesteście bezpieczni, a doznanie nie będzie trwać wiecznie. Jednak nie mów mu, że to „wina narkotyku”, to protekcjonalne-jesteś opiekunem na podróż, a nie opiekunką do dzieci.

Zmiana środowiska (za pozwoleniem podróżnika) potrafi zdziałać cuda. Włączenie ustalonej wcześniej muzyki lub wejście do innego pokoju, nawet włączenie lampy, może pozytywnie skierować ich uwagę i energię. Możesz także spróbować uspokoić ćwiczeniami oddechowymi lub wspólnym śpiewaniem. Śpiew uwalnia dopaminę, która poprawi ich nastrój.

Po podróży

Podróż może dobiegać końca, ale Twoja rola jest tak samo ważna, jak wcześniej! Jeśli podróżujący chce, możesz delikatnie omówić jego doświadczenia. Sam ci powie, jeśli będzie tego chciał, ponieważ nadal tripuje i może nie chcieć być przesłuchiwanym, nawet jeśli masz najlepsze intencje. Jeśli byłeś w środku, może miło jest wyjść na spacer na zewnątrz. Alternatywnie możesz obejrzeć wybrany przez nich film lub program telewizyjny, coś lekkiego i relaksującego. Prawdopodobnie jest głodny, więc może możesz ugotować lub zamówić coś na wynos dla jego lub dla was obojga. Kawałek pizzy to dobra nagroda za długi dzień wycieczki.

Po psychodelicznej podróży zwykle jest się zmęczonym. Jeśli nie zostajesz, poczekaj, aż zaśnie zanim wyjdziesz. Jeśli zostajesz, idź do łóżka, gdy będziesz wiedział, że zasnął. Rano przy śniadaniu możesz porozmawiać o jego doświadczeniach.

Podsumowanie

Co zrobić

 • przygotuj wygodne środowisko
 • odłóż na bok cały dzień
 • bądź wspierający i zwracaj uwagę na jego potrzeby
 • miej dla niego wodę i przekąski
 • przygotuj plan na wypadek negatywnych doświadczeń
 • dbaj też o siebie!

Nie...

 • mów za dużo
 • bądź protekcjonalny lub zirytowany
 • wychodź przed zakończeniem podróży

Gdybyś chciał pomóc

 • zminimalizuj bodźce zewnętrzne – zabierz osobę w komfortowe, spokojne i bezpieczne miejsce, gdzie nie ma hałasu, głośnej muzyki, tłumu ludzi oraz rażących świateł.
 • upewnij osobę, że stan w którym się znajduje wynika z zażycia substancji, a objawy za jakiś czas znikną.
 • możesz zaproponować zmianę otoczenia, np. wyjście na zewnątrz, przejście się na spacer (o ile osoba jest na to gotowa i są ku temu warunki). Ruch i zajęcie się czymś zadziała uspokajająco, podczas gdy leżenie z zamkniętymi oczami może nasilić objawy.
 • realnie oceń swoje siły i umiejętności – Czy na pewno jesteś w stanie efektywnie pomóc takiej osobie i zapewnić jej bezpieczeństwo? To nie czas na eksperymenty i zgrywanie bohatera czy zabawę w szamana.
 • jeśli czujesz się niepewnie i wiesz, że nie jesteś w stanie udzielić odpowiedniej pomocy (a wokół nie mażadnej innej osoby, która mogłaby to uczynić) nie wahaj się wezwać karetki pogotowia i koniecznie poinformuj lekarza o tym, co owa osoba wzięła.

Więc teraz wiesz!
Mam nadzieję, że wiesz, jak zostać opiekunem.

Moc podróży jest zależna od dawki psychodeliku

Czy wiesz że...

MDMA jest bezpieczniejsze niż jazda konna?