Suchość w ustach

Suchość w ustach (znana również jako kserostomia) jest definiowana jako suchość w ustach, której często towarzyszą trudności w połykaniu. Zwykle jest to bezpośredni skutek odwodnienia, ale można odczuć, że występuje niezależnie od rzeczywistej suchości jamy ustnej.

Przewlekła suchość jamy ustnej lub „syndrom suchości w ustach” to regularne i/lub stałe doświadczanie suchości w jamie ustnej, które może wynikać z przyczyn naturalnych lub jako produkt długotrwałego stosowania substancji wysuszających usta. W leczeniu tego schorzenia zazwyczaj stosuje się substancje, takie jak cewimelina, które stymulują wydzielanie śliny. Jednak problemem zauważonym przy wielokrotnym stosowaniu takich zabiegów jest ogólne pogorszenie objawów suchości w jamie ustnej w miarę upływu czasu. Jeśli organizm przyzwyczai się do pomocy chemicznej w zwiększeniu wytwarzania śliny, zaprzestanie leczenia substancją chemiczną może prowadzić do uzależnienia fizjologicznego, w którym występuje efekt odbicia po nagłym przerwaniu leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli przyczyną suchości w ustach jest substancja psychoaktywna, leczenie nie jest zalecane. Suchość w jamie ustnej jako skutek działania substancji jest uważana za łagodną, ​​chyba że efekt jest przewlekły i nadal niepokoi lub powoduje problemy z zębami/dziąsłami u osoby, która go doświadcza. Jako podstawową praktykę redukcji szkód należy pamiętać, aby być stale dobrze nawodnionym, unikać oddychania przez usta i ograniczać używanie substancji, jeśli efekt staje się niewygodny, niemożliwy do opanowania lub utrzymuje się, nawet gdy nie jest pod wpływem substancji psychoaktywnej.

Suchości w ustach często towarzyszą inne zbiegające się skutki, takie jak częste oddawanie moczu (z powodu picia nadmiernej ilości wody) i odwodnienie. Najczęściej wywołuje się ją pod wpływem umiarkowanych dawek szerokiej gamy związków, takich jak stymulanty, psychodeliki, opioidy, środki przeciwpsychotyczne, delirianty, SSRI i kannabinoidy. Jest to również częsty efekt uboczny wielu substancji, zwłaszcza kombinacji więcej niż jednej substancji, która może wywoływać lub wzmacniać już obecne uczucie suchości w ustach, które mogą w znaczący sposób oddziaływać na siebie.

Czy wiesz że...

MDMA jest bezpieczniejsze niż jazda konna?