Zniekształcenie perspektywy

Zniekształcenie perspektywy definiuje się jako subtelną lub skrajną zmianę w sposobie postrzegania przez osobę rozmiaru i odległości przypisywanej jej ciału, określonym częściom środowiska zewnętrznego lub środowisku zewnętrznemu jako całości.

Efekt ten może przejawiać się na 4 różne sposoby, które mogą odzwierciedlać niepowodzenie każdej odpowiedniej odpowiedzialnej funkcji wzrokowej.

  • Macropsia - Obiekty są postrzegane jako większe niż ich rzeczywisty rozmiar.
  • Micropsia – obiekty są postrzegane jako mniejsze niż ich rzeczywisty rozmiar.
  • Pelopsia - Obiekty są postrzegane bliżej niż w rzeczywistości.
  • Teleopsia - Obiekty są postrzegane znacznie dalej niż w rzeczywistości.

Wpływając na odległość, zniekształcenia perspektywy mogą sprawiać, że rzeczy wydają się być fizycznie bliżej lub dalej niż zwykle. Może to wahać się od subtelnego doświadczenia, takiego jak uczucie, że druga strona pokoju jest nieco dalej niż zwykle, do ekstremalnego doświadczenia, takiego jak poczucie, że horyzont znajduje się tuż przed tobą.

Wpływając na rozmiar, zniekształcenia perspektywy mogą sprawiać, że rzeczy wydają się być fizycznie mniejsze lub większe pod względem poczucia rozmiaru, które zwykle im przypisuje się. Może to wahać się od subtelnego doświadczenia, takiego jak pomieszczenie, które wydaje się nieznacznie mniejsze i bardziej ciasne niż zwykle, do ekstremalnego doświadczenia, takiego jak uczucie, że pokój ma setki mil szerokości.

Czy wiesz że...

71 % użytkowników MDMA słucha techna