Czym są grupy schedule?

Grupy "schedule" narkotyków to klasyfikacja substancji kontrolowanych, która jest stosowana przez różne kraje i organizacje międzynarodowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Agencja ds. Kontroli Narkotyków (DEA) w Stanach Zjednoczonych.

Grupy Schedule dzielą substancje na cztery kategorie, od najbardziej niebezpiecznych (Schedule I) do tych o mniejszym potencjale uzależniającym (Schedule IV). Klasyfikacja ta stanowi podstawę dla wielu krajowych systemów prawnego regulowania narkotyków.

 • Schedule I

  Substancje uważane za najbardziej niebezpieczne, o wysokim potencjale do wywoływania uzależnienia i bez żadnych uznanych medycznych zastosowań (np. heroina, LSD, marihuana)

 • Schedule II

  Substancje o wysokim potencjale do wywoływania uzależnienia, ale z medycznym zastosowaniem (np. kokaina, fentanyl, oksykodon).

 • Schedule III

  Substancje o mniejszym potencjale do wywoływania uzależnienia niż substancje z Schedule II, ale nadal mające pewne ryzyko i z medycznym zastosowaniem (np. kodeina, sterydy anaboliczne).

 • Schedule IV

  Substancje o stosunkowo niskim ryzyku i potencjale do wywoływania uzależnienia, z medycznym zastosowaniem (np. diazepam, lorazepam).

 • Schedule V

  Substancje o najniższym ryzyku i potencjale do wywoływania uzależnienia, z medycznym zastosowaniem (np. syropy na kaszel zawierające kodeinę).

Czy wiesz że...

MDMA jest bezpieczniejsze niż jazda konna?