Urojenia

Urojenie jest fałszywym przekonaniem opartym na błędnym wnioskowaniu o zewnętrznej rzeczywistości, które jest mocno utrzymywane pomimo tego, w co wierzą prawie wszyscy inni i pomimo tego, co stanowi niezaprzeczalny i oczywisty dowód lub dowody przeciwne. Przekonanie to nie jest zwyczajowo akceptowane przez innych członków kultury lub subkultury danej osoby. Kiedy fałszywe przekonanie wiąże się z oceną wartości, jest uważane za urojenie tylko wtedy, gdy ocena jest tak skrajna, że nie można jej uznać za wiarygodną. Przekonanie urojeniowe można czasem wywnioskować z przewartościowanej idei (w takim przypadku jednostka ma nieracjonalne przekonanie lub ideę, ale nie trzyma się jej tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku urojenia).

Niniejszy artykuł skupia się przede wszystkim na typach urojeń, które są powszechnie wywoływane przez halucynogeny lub inne substancje psychoaktywne, w przeciwieństwie do różnych kategorii, które są wymienione w DSM jako występujące u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia. Chociaż istnieją wspólne tematy między tymi dwoma przyczynami urojeń, okoliczności leżące u ich podstaw są na tyle odmienne, że wydają się być bardzo różne w swoich tematach, zachowaniu i częstotliwości występowania.

W kontekście używania substancji psychoaktywnych, urojenia mogą być zazwyczaj przełamane, kiedy dostarczone są przytłaczające dowody przeciwne lub kiedy osoba wytrzeźwieje na tyle, aby logicznie przeanalizować sytuację. Niezwykle rzadko zdarza się, aby urojenia wywołane halucynogenami utrzymywały się w stanie trzeźwości.

Warto też zauważyć, że urojenia mogą często rozprzestrzeniać się między osobami w grupie. Na przykład, jeśli jedna osoba w obecności innych, podobnie odurzonych osób, wypowie werbalnie przekonanie urojeniowe, które aktualnie posiada, to te osoby mogą również zacząć mieć to samo urojenie. Może to skutkować wspólnymi halucynacjami i ogólnym wzmocnieniem poziomu przekonania, w jakim każda z nich utrzymuje to urojone przekonanie.

Urojenia są najczęściej wywoływane pod wpływem dużych dawek związków halucynogennych, takich jak psychodeliki, środki deliryczne i dysocjacyjne. W mniejszym stopniu mogą jednak występować także pod wpływem kannabinoidów, psychozy stymulacyjnej, deprywacji snu. Najczęściej występują w stanach tłumienia pamięci i mają wspólne wątki i elementy z kliniczną schizofrenią.

    Rodzaje

  • Urojenia dziwaczne

    Urojenie, które jest charakterystycznie absurdalne i całkowicie niewiarygodne. Przykładem urojenia dziwacznego może być przekonanie, że kosmici usunęli mózg osoby urojeniowej.

  • Urojenie niebizarne

    Urojenie, które choć fałszywe, jest przynajmniej teoretycznie wiarygodne. Przykładem może być przekonanie, że osoba z urojeniami jest obecnie pod obserwacją policji.

  • Urojenie zgodne z nastrojem:

    Urojenie o treści zgodnej ze stanem depresyjnym lub maniakalnym. Na przykład osoba w depresji może wierzyć, że prezenter wiadomości w telewizji bardzo nie lubi jej jako osoby lub że świat się kończy. Natomiast osoba maniakalna może wierzyć, że jest potężnym bóstwem, że ma specjalne talenty, specjalny wyższy cel lub jest sławną osobą.

  • Urojenia neutralne nastrojowo

    Urojenie, które nie jest związane ze stanem emocjonalnym osoby cierpiącej. Na przykład przekonanie, że z tyłu głowy wyrasta dodatkowa kończyna, jest prawdopodobnie neutralne w stosunku do depresji lub manii.

    Oprócz powyższych kategorii, urojenia mogą być klasyfikowane według ich zawartości tematycznej. Chociaż urojenia mogą mieć dowolny temat, pewne podstawowe motywy są powszechnie spotykane u różnych osób. Poniżej opisano i udokumentowano niektóre z bardziej powszechnych tematów urojeń, które są wywoływane przez substancje psychoaktywne:

  • Wierzenie, że wszyscy w przejeżdżającym autobusie mówią o nich.

  • Wierzenie, że ludzie w telewizji lub radiu mówią o nich lub mówią bezpośrednio do nich.

  • Wierzenie, że nagłówki lub historie w gazetach są napisane specjalnie dla nich.

  • Wierzenie, że wydarzenia (nawet światowe) zostały celowo wymyślone dla nich lub mają dla nich specjalne, osobiste znaczenie.

  • Wierzenie, że tekst piosenki jest specjalnie o nich.

  • Wierzenie, że normalne działanie telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń elektronicznych wysyła tajne i znaczące wiadomości, które tylko oni mogą zrozumieć lub w nie uwierzyć.

  • Wierzenie, że przedmioty lub wydarzenia są ustawione celowo, aby przekazać im specjalne lub szczególne znaczenie.

  • Wierzenie, że najmniejszy nieostrożny ruch ze strony innej osoby ma istotne i zamierzone znaczenie.

  • Wierzenie, że posty na portalach społecznościowych lub blogach internetowych mają ukryte znaczenie, które ich dotyczy.

  • Urojenia odniesienia

    Urojenia odniesienia są prawdopodobnie najbardziej powszechnym rodzajem urojeń. Urojenie to zazwyczaj wiąże się z fałszywie utrzymywanym przekonaniem, że nieistotna uwaga, wydarzenie, zbieg okoliczności lub przedmiot w otoczeniu osoby jest reakcją na nią lub ma istotne osobiste znaczenie odnoszące się bezpośrednio do jej życia.

  • Urojenia trzeźwości

    Urojenie trzeźwości zazwyczaj wiąże się z fałszywie utrzymywanym przekonaniem, że dana osoba jest całkowicie trzeźwa, pomimo oczywistych dowodów świadczących o czymś przeciwnym, takich jak poważne zaburzenia poznawcze, znaczna utrata kontroli motorycznej i niezdolność do pełnej komunikacji z innymi. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia transcendencji

    Urojenia transcendencji zazwyczaj wiążą się z fałszywie utrzymywanym przekonaniem, że dana osoba "przeszła na wyższą płaszczyznę egzystencji" lub odkryła sekret "transcendencji" i będzie mogła go wdrożyć zaraz po wytrzeźwieniu. Kiedy jednak to nastąpi, rzekomy sekret okazuje się być bezsensowny, błędny lub zapomniany. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia oświecenia

    Urojenia oświecenia zazwyczaj wiążą się z nagłym uświadomieniem sobie, że osoba nagle stała się "oświecona" i rozgryzła lub pokazano jej rzekomą odpowiedź lub znaczenie dla życia, wszechświata i wszystkiego. Temu złudzeniu może towarzyszyć euforia wynikająca z przekonania, że poznało się fundamentalną prawdę o życiu. Podczas tego doświadczenia, odpowiedź ta jest odczuwana jako niewiarygodnie uproszczona i oczywista, ale zazwyczaj jest natychmiast zapominana lub uświadamiana jako bezsensowna, gdy osoba wystarczająco wytrzeźwieje. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia śmierci

    Urojenia śmierci to fałszywie utrzymywane przekonanie, że dana osoba ma wkrótce umrzeć, obecnie umiera, już nie istnieje lub już umarła. Urojenie to wydaje się być wynikiem lęku spowodowanego błędną interpretacją doświadczenia utraty przez osobę poczucia własnego ja podczas stanów wysokiego poziomu rozpuszczenia ego. Ten typ urojenia jest zwykle bardzo niepokojący dla osoby go doświadczającej. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia winy

    Urojenia winy są spowodowane przez bezpodstawne i intensywne uczucia wyrzutów sumienia lub winy, które prowadzą osobę do wniosku, że trzeba było popełnić jakiś głęboko nieetyczny czyn. Domniemany nieetyczny akt może wahać się od czegoś stosunkowo łagodnego, takiego jak przekonanie, że osoba oszukała swojego partnera lub może to być coś znacznie poważniejszego, takiego jak przekonanie, że zamordowała swoich przyjaciół i rodzinę. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia rzeczywistości

    Urojenia rzeczywistości to bezpodstawne przekonanie, że coś fikcyjnego, takiego jak fabuła programu telewizyjnego, filmu, gry wideo lub książki, jest rzeczywistym wydarzeniem w życiu. To urojenie może przejawiać się jako przekonanie, że fikcyjne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce w najbliższym otoczeniu lub po prostu, że przedstawiane media są prawdziwe. Na przykład, ktoś może mieć wrażenie, że fikcyjne media dzieją się wokół niego, lub może wierzyć, że ogląda wydarzenia dziejące się w prawdziwym życiu, ale gdzie indziej. To złudzenie wydaje się być wynikiem wysokiego poziomu intensyfikacji immersji łączącej się z tłumieniem pamięci, aby stworzyć stan umysłu, w którym ktoś jest bardzo pochłonięty mediami, a jednocześnie nie ma już funkcjonalnej pamięci długoterminowej, która może przypomnieć sobie różnicę między rzeczywistością a fikcją. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenia nierealności

    Urojenia nierealności są bezpodstawne przekonanie, że osoba jest obecnie wewnątrz gry wideo, snu, lub filmu, a zatem ich obecne działania nie będą miały żadnych konsekwencji w życiu. W zależności od osoby, to urojenie może czasami skutkować popełnianiem przestępstw lub aktów przemocy. Wydaje się, że jest to wynik intensywnej derealizacji połączonej z dezynwolturą i tłumieniem pamięci, aby stworzyć zmieniony stan umysłu, w którym ktoś myli rzeczywistość z fikcyjną halucynacją. Urojenia trzeźwości są najczęstszym rodzajem urojeń występujących pod wpływem związków GABAergicznych, takich jak alkohol i benzodiazepiny.

  • Urojenie wielkości

    Urojenia wielkościowe to bezpodstawne przekonanie, że ktoś lub inna osoba jest lub stała się bogiem, nieśmiertelnym, geniuszem wizjonerem lub celebrytą. Urojenia wielkości przypisywane sobie samemu częściej występują w psychozie stymulacyjnej. Natomiast urojenia wielkościowe przypisywane innym osobom występują najczęściej pod wpływem dużych dawek psychodelików.

  • Parazytoza urojeniowa

    Parazytoza urojeniowa, znana również jako zespół Ekboma, jest formą psychozy, w której ofiary nabywają silne urojeniowe przekonanie, że są zarażone pasożytami, podczas gdy w rzeczywistości takie pasożyty nie występują. Cierpiący mogą się okaleczać w próbach pozbycia się "pasożytów". Niektórzy są w stanie wywołać ten stan u innych poprzez sugestię. Niemal każde oznaczenie na skórze, mały przedmiot lub cząstka znaleziona na osobie lub jej ubraniu może być interpretowana jako dowód na zarażenie pasożytami, a osoby cierpiące powszechnie kompulsywnie gromadzą takie "dowody", a następnie przedstawiają je pracownikom służby zdrowia, gdy szukają pomocy. W kontekście substancji psychoaktywnych jest to szczególnie częste podczas psychozy stymulacyjnej po długotrwałym, chronicznym stosowaniu kokainy.

Sprawdź to ▼

Czy wiesz że...

alkohol jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o całkowitą wielkość szkód oraz na 3 miejscu jeśli chodzi o zgony.