Powiększenie

Powiększeni jest definiowane jako doświadczenie odległych szczegółów w polu widzenia, które wydają się bliższe i bardziej „przybliżone” niż w rzeczywistości, z powodu zarówno ulepszeń wizualnych, jak i efektów halucynacyjnych. Może to dawać wrażenie, że widzi się przedmioty z większych odległości niż jest to zwykle możliwe w codziennym życiu.

Na niższych poziomach może to pozwolić ludziom widzieć pobliskie obiekty (takie jak w zasięgu ręki) o wiele bliżej niż w rzeczywistości, co powoduje wrażenie, że ich zdolności wizualne zostały ulepszone.[2] Na wyższych poziomach może to wywoływać wrażenie postrzegania odległych obiektów tak, jakby znajdowały się tuż przed użytkownikiem pomimo odległości. Odległości te mogą wahać się od kilku stóp do setek metrów. Ponieważ jest to najprawdopodobniej niemożliwe fizjologicznie, sugeruje to, że powiększenie wyższego poziomu może być w rzeczywistości płynnym stanem halucynacyjnym, w którym szczegóły odległych sygnałów wizualnych są predykcyjnie symulowane w realistyczny i przekonujący sposób.

Warto zauważyć, że ten efekt jest znacznie bardziej prawdopodobny, jeśli osoba spędza dłuższy czas wpatrując się w obiekt lub scenę w oddali.

Powiększeniu często towarzyszą inne zbiegające się efekty, takie jak poprawa ostrości wzroku i poprawa rozpoznawania wzorców. Jest to rzadki efekt, który jest najczęściej wywoływany pod wpływem umiarkowanych dawek związków psychedelicznych, takich jak LSD, psilocybina i meskalina.

Czy wiesz że...

można włożyć blotter lsd pod napletka?