Inflacja ego

Inflacja ego jest definiowana jako efekt, który wzmacnia i ulepsza własne ego, skutkuje to poczuciem zwiększonego poczucia pewności siebie, wyższości i ogólnej arogancji. W tym stanie często można poczuć, że jest się znacznie bardziej inteligentnym, ważnym i zdolnym w porównaniu z otaczającymi go osobami. Dzieje się to w sposób podobny do stanu psychicznego znanego jako narcystyczne zaburzenie osobowości.

Na niższych poziomach doświadczenie to może skutkować zwiększoną zdolnością radzenia sobie w sytuacjach społecznych ze względu na zwiększone poczucie pewności siebie. Jednak na wyższych poziomach może to skutkować zmniejszoną zdolnością do radzenia sobie w sytuacjach społecznych z powodu nasilających się egoistycznych cech behawioralnych, które mogą wydawać się wyraźnie wstrętne, narcystyczne i samolubne dla innych ludzi.

Warto zauważyć, że regularna i powtarzana długotrwała ekspozycja na ten efekt może pozostawić pewne osoby z trwałymi cechami behawioralnymi inflacji ego, nawet gdy są trzeźwe, w ich codziennym życiu.

Inflacji ego często towarzyszą inne zbiegające się skutki, takie jak odhamowanie, drażliwość i paranoja, które mogą prowadzić do destrukcyjnych zachowań i gwałtownych tendencji. Najczęściej wywoływane jest pod wpływem umiarkowanych dawek związków pobudzających, szczególnie dopaminergicznych, takich jak amfetamina i kokaina. Może jednak również wystąpić pod wpływem innych związków, takich jak depresanty GABAergiczne oraz niektóre dysocjanty.

Czy wiesz że...

MDMA jest bezpieczniejsze niż jazda konna?