Wzmocniona kreatywność

Wzmocnienie kreatywności definiuje się jako postrzegany wzrost zdolności do wyobrażania sobie nowych pomysłów, tworzenia sztuki lub myślenia o istniejących koncepcjach w nowatorski sposób. Efekt ten jest szczególnie przydatny dla wszelkiego rodzaju artystów, ponieważ może pomóc przezwyciężyć blokady twórcze w istniejących projektach i zainspirować do zupełnie nowych projektów. Wzmocnienie kreatywności może sprawić, że pomysłowe działania będą przyjemniejsze i bez wysiłku w danej chwili, a inspiracja z nich może przynieść korzyści jednostce, nawet gdy efekt zniknie.

Dobrze znany przykład psychodelicznego zwiększania kreatywności pochodzi od zdobywcy Nagrody Nobla, chemika dr Kary Mullisa, który wynalazł metodę kopiowania segmentów DNA znaną jako PCR i jest cytowany w powiedzeniu: „Czy wymyśliłbym PCR, gdybym nie zażył LSD? Poważnie w to wątpię. Mógłbym siedzieć na cząsteczce DNA i patrzeć, jak mijają polimery. Nauczyłem się tego częściowo dzięki psychodelikom”. Ponadto, choć wątpliwe, twierdzono, że Francis Crick eksperymentował z LSD w czasie, gdy pomagał wyjaśnić strukturę DNA. Dodatkowo, wielu artystów (takich jak The Beatles) przypisuje psychodelikom takim jak LSD właściwości zwiększające kreatywność.

Wzmocnieniu kreatywności często towarzyszą inne zbiegające się efekty, takie jak łączność myśli, wzmocnienie motywacji, tłumienie osobistych uprzedzeń, wzmocnienie analizy i przyśpieszenie myśli w sposób, który dodatkowo wzmacnia kreatywność danej osoby. Najczęściej wywoływane jest pod wpływem umiarkowanych dawek związków psychedelicznych, takich jak LSD, psilocybina i meskalina. Jednak może również wystąpić w mniejszym stopniu pod wpływem kannabinoidów, dysocjacjantów i stymulantów.

Czy wiesz że...

można włożyć blotter lsd pod napletka?