Złudzenie DELUSION DO UZUPELNIENIA
Złudzenie to fałszywe przekonanie oparte na nieprawidłowym wnioskowaniu o rzeczywistości zewnętrznej, które jest mocno utrzymywane pomimo tego, w co prawie wszyscy wierzą i pomimo tego, co stanowi niepodważalny i oczywisty dowód lub dowód przeciwny. Wiara nie jest zwykle akceptowana przez innych członków kultury lub subkultury danej osoby (tj. nie jest to artykuł wiary religijnej). Kiedy fałszywe przekonanie obejmuje osąd wartościujący, jest uważane za złudzenie tylko wtedy, gdy osąd jest tak ekstremalny, że podważa wiarygodność. Urojone przekonanie można czasem wywnioskować z przewartościowanej idei (w takim przypadku jednostka ma nieuzasadnione przekonanie lub ideę, ale nie trzyma się ich tak mocno, jak w przypadku urojeń).
Ten artykuł skupia się głównie na typach urojeń, które są powszechnie wywoływane przez halucynogeny lub inne substancje psychoaktywne, w przeciwieństwie do różnych kategorii, które są wymienione w DSM jako występujące u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia. Chociaż istnieją wspólne motywy między tymi dwiema przyczynami urojeń, podstawowe okoliczności są na tyle wyraźne, że pozornie różnią się tematem, zachowaniem i częstotliwością występowania.
W kontekście używania substancji psychoaktywnych urojenia można zwykle wyłamać, gdy przytłaczające dowody są przeciwne lub gdy osoba wytrzeźwiała na tyle, by logicznie przeanalizować sytuację. Niezwykle rzadko urojenia wywołane halucynogenem utrzymują się w stanie trzeźwości.
Warto również zauważyć, że urojenia mogą często rozprzestrzeniać się między jednostkami w ustawieniach grupowych. Na przykład, jeśli jedna osoba wypowiada ustne oświadczenie dotyczące urojeniowych przekonań, które obecnie żywi w obecności innych podobnie odurzonych osób, te inne osoby mogą również zacząć utrzymywać to samo urojenie. Może to skutkować wspólnymi halucynacjami i ogólnym wzmocnieniem poziomu przekonania, w którym każdy z nich ma urojeniowe przekonanie.
Urojenia są najczęściej wywoływane pod wpływem dużych dawek związków halucynogennych, takich jak psychodeliki, delirianty i dysocjanty. Jednak w mniejszym stopniu mogą wystąpić pod wpływem kannabinoidów, psychozy stymulacyjnej i deprywacji snu. Najczęściej występują one w stanach tłumienia pamięci i mają wspólne motywy i elementy ze schizofrenią kliniczną.