Podwójne widzenie

Podwójne widzenie jest definiowane jako doświadczenie widzenia podwójnego widzenia, podobnego do tego, które pojawia się, gdy ktoś zezuje oczy. W zależności od intensywności efekt ten może skutkować obniżoną zdolnością do funkcjonowania i wykonywania podstawowych czynności wymagających użycia wzroku.

Efekt można łatwo stłumić zamykając jedno oko. Sugeruje to, że podwójne widzenie może wystąpić, gdy mózg nieprawidłowo nakłada na siebie dane otrzymane z obu oczu, bez łączenia informacji w pojedynczy trójwymiarowy obraz, jak to miałoby zwykle miejsce w życiu codziennym.

Ten efekt może przejawiać się na 3 różnych poziomach intensywności opisanych poniżej:

  • Subtelne – na najniższym poziomie podwójne widzenie jest subtelne i w większości ignorowane. Nie jest wystarczająco intensywne, aby osoba nie była w stanie dostrzec szczegółów wizualnych niezbędnych do zadań takich jak czytanie tekstu lub przechodzenie przez ruchliwą ulicę.
  • Wyraźne— na tym poziomie podwójne widzenie staje się na tyle intensywne, że powoduje ekstremalne trudności w wykonywaniu zadań wymagających percepcji drobnych szczegółów, takich jak czytanie. Jednak percepcja wielkoskalowych szczegółów, takich jak ogólne otoczenie osoby, pozostaje łatwo dostrzegalna przy otwartych oczach.
  • Intensywne - na najwyższym poziomie podwójne widzenie staje się tak intensywne, że osoba nie będzie już w stanie dokładnie dostrzec małych i dużych szczegółów wizualnych swojego otoczenia. Będzie to wymagało, aby dana osoba zamknęła jedno oko przez cały czas, aby funkcjonować tak, jakby była trzeźwa.

Podwójnemu widzeniu często towarzyszą inne zbiegające się efekty, takie jak tłumienie ostrości wzroku i tłumienie rozpoznawania wzorców. Efekt ten jest najczęściej wywoływany pod wpływem umiarkowanych dawek związków depresyjnych i dysocjacyjnych, takich jak alkohol, kwetiapina, ketamina i DXM. Jednak może również występować znacznie mniej konsekwentnie w przypadku szerokiej gamy innych klas związków, takich jak halucynogeny, stymulanty, leki przeciwcholinergiczne, SSRI, opioidy, GABAergiki i kannabinoidy.

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Zdjęcie Zdjęcie

Czy wiesz że...

najwięcej użytkowników narkotyków znajduje się w grupie wieku 16-24