Zmniejszenie depresji

Zmniejszenie depresji to doświadczenie minimalizacji objawów związanych z depresją i stanami niskiego nastroju. Różni się od efektów takich jak euforia poznawcza, ponieważ nie podnosi po prostu nastroju użytkownika, ale skutkuje poczuciem stabilnego dobrostanu emocjonalnego.

Eutymia

    Eutymia to długotrwałe i samoistne doświadczenie stabilnego dobrostanu emocjonalnego. Stan ten charakteryzuje się:

  • Brakiem zaburzeń nastroju u pacjentów z wcześniej zdiagnozowanymi klinicznie zaburzeniami nastroju; jeśli doświadczany jest smutek/lęk/drażliwość są one krótkotrwałe i nie wpływają znacząco na codzienne życie.

  • Odczuwanie wesołości, spokoju, aktywności i zainteresowania sprawami.

  • Elastyczność poznawcza.

  • Sen jest orzeźwiający lub regenerujący.

  • Jednocząca perspektywa na życie, która kieruje działaniami i uczuciami w celu kształtowania przyszłości.

  • Bycie odpornym na stres (odporność i tolerancja lęku lub frustracji).

Jest mało prawdopodobne, aby był to wyizolowany składnik efektu, ale raczej wynik połączenia odpowiedniego środowiska z innymi zbieżnymi efektami, takimi jak odmłodzenie, introspekcja, tłumienie osobistych uprzedzeń i intensyfikacja duchowości. Może to również wynikać z bezpośrednich zmian neurologicznych, które zachodzą w wyniku farmakologicznego działania substancji.

Eutymia najczęściej występuje na różnych poziomach skuteczności pod wpływem różnych substancji, przede wszystkim psychodelików w połączeniu z psychoterapią lub środkami dysocjacyjnymi. Może jednak wystąpić również w trakcie stosowania przepisanych leków psychiatrycznych oraz pod wpływem niektórych entaktogenów.

Analiza

Planowanie aktywności jest behawioralnym sposobem leczenia depresji, który wydaje się równie skuteczny jak inne terapie psychologiczne lub farmakologiczne.Istnieje znaczący związek między nastrojem a liczbą przyjemnych czynności, w które się angażuje. Osoby w depresji uznają mniej czynności za przyjemne, rzadziej angażują się w przyjemne działania i uzyskują mniej pozytywnych wzmocnień.

Ćwiczenia fizyczne są opartym na dowodach naukowych sposobem leczenia depresji. Ich zaletą jest również zapobieganie zwiększonemu ryzyku interakcji lekowych. Umiarkowane do ciężkich ćwiczenia dowolnego typu (w tym joga) wydają się równie skuteczne i nie różnią się znacząco od innych czystych form leczenia depresji, takich jak psychoterapia czy leczenie farmakologiczne. Duże zmiany w sprawności fizycznej również nie wydają się konieczne. Terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym leczeniem depresji u dorosłych. Nie ma dużych różnic w skuteczności pomiędzy głównymi psychoterapiami w przypadku łagodnej i umiarkowanej depresji.

U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną depresją w warunkach naturalnych częstość nawrotów po lekach przeciwdepresyjnych jest wysoka. Terapia behawioralna może zapobiegać nawrotom w dłuższej perspektywie.

Psychoterapia psychodeliczna

W metaanalizie z 2021 r. przeanalizowano 12 podwójnie ślepych losowych badań kontrolowanych dotyczących klasycznych psychodelików w leczeniu objawów depresji.Pojedyncza dawka w połączeniu z programem leczenia psychoterapeutycznego spowodowała umiarkowaną lub dużą redukcję negatywnych objawów nastroju. Ta redukcja pozostała spójna w kilku odstępach czasu przez cały badany przedział czasowy od 3 godzin do 60 dni; po prostu nie było wystarczająco dużo badań klinicznych, aby przedłużyć ich ramy czasowe. Efekt ten był obecny zarówno u zdrowych, jak i u pacjentów z zaburzeniami.

W metaanalizie z 2020 roku przeanalizowano 9 badań kontrolowanych placebo dotyczących psychoterapii psychodelicznej. W badaniach zastosowano od jednej do trzech dawek w połączeniu z programem leczenia psychoterapeutycznego, a wyniki mierzono kilkakrotnie w ciągu 6 miesięcy. Ustalona przez autorów wielkość efektu wskazywała na 80% prawdopodobieństwo, że losowo wybrany pacjent otrzymujący psychoterapię psychodeliczną przewyższa pacjenta otrzymującego placebo. Dodatkowo nie było przypadków poważnych działań niepożądanych. Autorzy porównali nawet swoje wyniki do innych meta analiz badających "złote standardy" leczenia kilku problemów psychicznych: psychoterapia psychodeliczna znacznie przewyższała.

Psychoterapia z 1-3 dawkami klasycznego psychodelicznego znacznie przewyższa obecne standardy farmakologiczne w odniesieniu do produkcji redukcji depresji wszystko przy minimalnych do żadnych skutków ubocznych. Korzyści wynikające z konieczności podania tylko jednej dawki w ciągu 6 miesięcy, w przeciwieństwie do codziennego podawania substancji powodującej większe skutki uboczne i nie przynoszącej pożądanych efektów aż do 2-4 tygodnia, wydają się oczywiste.

Ketamina zapewnia (zależną od dawki) dużą natychmiastową redukcję depresji u 30-50% pacjentów; jej efekt staje się umiarkowany lub mały do 7. dnia. Cotygodniowe lub dwutygodniowe dawkowanie utrzymuje statystycznie istotną redukcję depresji mierzoną w 28. dniu, a wielokrotne podawanie powodowało przypadki eutymii. Historia rodzinna zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu u krewnego pierwszego stopnia wiąże się z lepszą odpowiedzią przeciwdepresyjną i zmniejszeniem niekorzystnych efektów psychicznych, takich jak dysforia. Jego właściwości przeciwdepresyjne mogą również wynikać w sposób bardziej ogólny z nowatorstwa i/lub intensyfikacji immersji przez dysocjanty.

Czy wiesz że...

71 % użytkowników MDMA słucha techna