Majaczenie

Majaczenie jest medycznie rozpoznawane jako fizjologiczne zaburzenie świadomości, któremu towarzyszy zmiana podstawowego stanu poznawczego, którego nie można lepiej wytłumaczyć istniejącym lub ewoluującym zaburzeniem neuropoznawczym. Zaburzenie świadomości objawia się zmniejszoną zdolnością do kierowania, skupiania, podtrzymywania i przenoszenia uwagi, a towarzysząca im zmiana poznawcza w co najmniej jednym innym obszarze może obejmować pamięć i uczenie się (szczególnie pamięć krótkotrwałą), dezorientację (szczególnie w odniesieniu do czasu i miejsca), zmiana języka lub zniekształcenia percepcyjne lub zaburzenia percepcyjno-motoryczne. Zaburzenia percepcyjne towarzyszące majaczeniu obejmują błędne interpretacje, złudzenia lub halucynacje; Zaburzenia te są typowo wizualne, ale mogą wystąpić również w innych modalnościach i wahają się od prostych i jednolitych do bardzo złożonych. Osoba z delirium może również wykazywać zaburzenia emocjonalne, takie jak lęk, strach, depresja, drażliwość, gniew, euforia i apatia z szybkimi i nieprzewidywalnymi zmianami z jednego stanu emocjonalnego w drugi.

Zaburzenie to rozwija się w krótkim czasie, zwykle od kilku godzin do kilku dni, i ma tendencję do fluktuacji w ciągu dnia, często z nasileniem wieczorem i w nocy, gdy zewnętrzne bodźce orientacyjne słabną. Zaproponowano, że podstawowym kryterium delirium jest zaburzenie cyklu snu i czuwania. Normalna uwaga/pobudzenie, majaczenie i śpiączka leżą w kontinuum, ze śpiączką definiowaną jako brak jakiejkolwiek reakcji na bodźce werbalne.

Delirium może występować w trzech różnych formach. Są one określane w literaturze naukowej jako formy hiperaktywne, hipoaktywne lub mieszane. W swojej nadpobudliwej postaci objawia się poważnym splątaniem i dezorientacją, z nagłym początkiem i zmienną intensywnością. W swojej hipoaktywnej (czyli nieaktywnej) postaci objawia się równie nagłym wycofaniem się z interakcji ze światem zewnętrznym, któremu towarzyszą objawy takie jak senność i ogólna bezczynność. Majaczenie może również występować w typie mieszanym, w którym można oscylować między okresami nadpobudliwości i hipoaktywności.

Czy wiesz że...

można włożyć blotter lsd pod powiekę?