Zaburzenie postrzegania upływu czasu

Zaburzenie postrzegania upływu czasu definiuje się jako efekt, który sprawia, że ​​upływ czasu wydaje się trudny do śledzenia i szalenie zniekształcony. Zwykle odczuwane jest w dwóch różnych formach, dylatacji czasu i kompresji czasu. Te dwie formy zostały opisane i udokumentowane poniżej:

Dylatacja czasu

Dylatacja czasu jest definiowana jako uczucie spowolnienia czasu. To zwykle występuje podczas intensywnych doświadczeń halucynogennych i wydaje się wynikać z faktu, że podczas intensywnego tripu, nienormalnie duże ilości doświadczenia są odczuwane w bardzo krótkich okresach czasu. Może to stworzyć iluzję, że minęło więcej czasu niż w rzeczywistości. Na przykład pod koniec pewnych doświadczeń można poczuć, że subiektywnie przeszły dni, tygodnie, miesiące, lata, a nawet nieskończone okresy czasu.

Dylatacji czasu często towarzyszą inne zbiegające się efekty, takie jak wzmocnienie duchowości, pętle myślowe, wzmocnienie nowości i halucynacje wewnętrzne w sposób, który może prowadzić do postrzegania nieproporcjonalnie dużej liczby zdarzeń, biorąc pod uwagę ilość czasu, który faktycznie upłynął. W prawdziwym świecie. Najczęściej wywoływane jest pod wpływem dużych dawek związków halucynogennych, takich jak psychedeliki, dysocjacjanty, entaktogeny i kannabinoidy.

Kompresja czasu

Kompresja czasu jest definiowana jako doświadczenie przyśpieszania i upływu czasu znacznie szybciej niż zwykle na trzeźwo. Na przykład, w tym stanie osoba może zdać sobie sprawę, że minął jej cały wieczór w ciągu zaledwie kilku godzin.

Dzieje się to zwykle pod wpływem pewnych związków stymulujących i wydaje się przynajmniej częściowo wynikać z faktu, że podczas intensywnych poziomów stymulacji ludzie zazwyczaj stają się nadmiernie skoncentrowani na czynnościach i zadaniach w sposób, który może pozwolić na ich przejście przez czas. Nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak to samo doświadczenie może również wystąpić w przypadku związków depresyjnych, które wywołują amnezję. Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki osoba może dosłownie zapomnieć o wszystkim, co się wydarzyło, jednocześnie doświadczając skutków działania substancji, co sprawia wrażenie, że nagle przeskoczyła w czasie.

Odwrócenie czasu

Odwrócenie czasu definiuje się jako postrzeganie, że zdarzenia, halucynacje i doświadczenia, które miały miejsce wokół siebie w ciągu ostatnich kilku minut do kilku godzin, są spontanicznie odtwarzane do tyłu w sposób nieco podobny do przewijania taśmy VHS. Podczas tego odwrócenia, poznanie i tok myśli danej osoby będą zazwyczaj kontynuowały grę naprzód w spójny i liniowy sposób, podczas gdy osoba ta obserwuje otaczające ją środowisko zewnętrzne i fizyczne działania jej ciała w odwrotnej kolejności. Może to nastąpić albo w czasie rzeczywistym, przy czym 5 minut cofnięcia czasu zajmuje około 5 minut, aby w pełni przewinąć do tyłu, albo może nastąpić w sposób przyspieszony, przy czym 5 minut cofnięcia czasu zajmuje tylko mniej niż minutę. Można rozsądnie spekulować, że doświadczenie odwrócenia czasu może potencjalnie wystąpić poprzez połączenie wewnętrznych halucynacji i błędów w kodowaniu pamięci.

Odwróceniu czasu często towarzyszą inne zbiegające się efekty, takie jak halucynacje wewnętrzne, pętle myślowe i deja vu. Najczęściej wywoływane jest pod wpływem ekstremalnie dużych dawek związków halucynogennych, takich jak psychodeliki, dysocjacje i delirianty.

Czy wiesz że...

alkohol jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o całkowitą wielkość szkód oraz na 3 miejscu jeśli chodzi o zgony.